Nowoczesne metody szkolenia pracowników
Zarejestruj się
- Jesteś pracownikiem mikro, małej lub średniej firmy?
- Prowadzisz firmę lub pełnisz funkcję kierowniczą w zakresie rozwoju kadr?

eSkills - całkowicie darmowy, inteligentny system zarządzania kompetencjami informatycznymi

1 wpis / 0 new
j.kocon-jablonska
Obrazek użytkownika j.kocon-jablonska
Nowoczesne metody szkolenia pracowników

Tajemnica sukcesu nowoczesnych prężnie rozwijających się przedsiębiorstw tkwi w profesjonalnym i efektywnym zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Według raportu Ipsos w Polsce aż 90% przedsiębiorstw zatrudniających w swoich firmach powyżej 9 osób organizuje dla swoich pracowników szereg różnorodnych szkoleń. Zdobywane przez pracowników umiejętności, to nie tylko doświadczenie zyskiwane podczas codziennych czynności wykonywanych w pracy, ale również teoretyczna wiedza zdobywana na różnorodnych kursach i szkoleniach.

Obecnie coraz częściej tradycyjne szkolenia organizowane dla kadry pracowniczej, wypierane są przez niezwykle efektywną i nowatorską metodę szkoleń e-learnigowych. Metoda ta pozwala na kompleksowe opanowanie i utrwalanie wiedzy przez pracownika, przy użyciu do tego celu jedynie komputera i coraz częściej Internet.

Tradycyjna forma szkoleń

Oprócz wielu korzyści, które może posiąść firma szkoląc swoich pracowników, istnieje też sporo wad dotyczących tradycyjnych kursów. Minusem standardowej formy szkoleń jest ponoszenie ogromnych nakładów finansowych na zorganizowanie i przeprowadzenie kompleksowego kursu. Pracodawca ponosi także koszty związane z dojazdem i zakwaterowaniem kadr, opłatą za wydruk niezbędnych materiałów, oraz wynagrodzenia dla osoby przeprowadzającej szkolenia. Wadą tradycyjnych szkoleń pracowniczych jest to, iż zdobywana przez kursanta wiedza jest w pełni zależna od tempa przyswajania poszczególnych definicji przez cała grupę.

Dlaczego szkolenia e-learning to najlepsze rozwiązanie?

Dzięki tej innowacyjnej metodzie pracodawca ma możliwość organizacji kursów z wykorzystaniem mediów elektronicznych (Internetu, płyt CD-ROMów, telewizji interaktywnej). Założeniem szkoleń e-learningowych jest to, iż odbiorca zdobywa wiedzę wykonując wszelkie zaliczenia za pomocą i przy użyciu komputera oraz Internetu. Szkolenia elektroniczne to przede wszystkim znaczna redukcja kosztów finansowych, bądź ich całkowite zniwelowanie np. dojazd pracownika, ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem prowadzącego szkolenie. Plusem elektronicznych szkoleń także oszczędność czasu związana z przygotowaniem kursów. Ponadto pracodawca ma pełną możliwość bieżącego przeglądu realizowanych kursów przez poszczególnych pracowników. Ważną i docenianą zaletą wynikającą z używania elektronicznych kursów jest możliwość przeprowadzania szkoleń w różnych oddziałach firmy, gdzie liczba osób wykonujących dany kurs w tym samym czasie może być dowolna. Szkolenia w trybie e-learningu w mniejszym stopniu dezorganizują prace przedsiębiorstwa w porównaniu z szkoleniami tradycyjnymi wymagającymi zaangażowania wielu pracowników jednocześnie bądź ich wyjazdu.

Dzięki takiej formie szkoleń pracownik zdecydowanie szybciej przyswaja nowe umiejętności, co pozwala na poszerzanie wiedzy z danej dziedziny w czasie zdecydowanie krótszym niż miało to miejsce podczas szkoleń grupowych. Indywidualna praca - przy współpracy z komputerem – powoduje, że informacje przekazywane użytkownikowi są niezależne od zachowania osoby przeprowadzającej szkolenie, tym samym zdobywana wiedza jest w pełni obiektywna. Firmy, które nabywają moduły e-learningowe mają gwarancję szybszego przyswajania i utrwalania wiedzy zdobytej przez kadrę, a przeprowadzanie szkoleń indywidualne przez pracowników generuje w późniejszym okresie większą efektywność pracy całego przedsiębiorstwa.

Wdrożenie systemu e-learningowego

Wdrażanie w przedsiębiorstwach modułów e-learnigowych ma na celu ciągłe dokształcanie i sprawdzanie wiedzy pracowników. Jednoczesną zaletą programu jest to, że przedsiębiorstwo ponosi tylko jednorazowe koszty na zakup modułu, dzięki któremu firma może przez długi okres korzystać z tej nowoczesnej metody kształcenia pracowników. Wymagania sprzętowe, aby zainstalować i wdrożyć moduł, są zazwyczaj niewielkie i każda firma posiadająca w swoim przedsiębiorstwie standardowe narzędzia informatyczne może w pełni korzystać z nawet zaawansowanych programów. Niestety ceny platform na rynku informatycznym są dość duże i do tej pory mogły pozwolić sobie na ich kupno jedynie duże firmy.

Wdrażając moduł, niezbędne jest przeanalizowania potrzeb firmy i wybranie najlepszych rozwiązań zależnych i dostosowanych do profilu i kultury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Kolejnym działaniem będzie opracowanie projektu informatycznego, który będzie wyjaśniał, w jaki sposób ma działać konkretna platforma, po czym nastąpi jej skompilowanie z systemem operacyjnym danego zakładu pracy. Po zainstalowaniu programu, korzystający z niego ma możliwość ciągłego kontaktu z serwisem w celu doradztwa i udoskonalania programu, dostosowując go do nowych, ciągłych potrzeb rozwijającego się przedsiębiorstwa. Zaletą udostępnianych programów jest jego niezłożone działanie.

Przeszkolenie pracodawcy w celu poprawnego korzystania z programu i jego wszystkich opcji (np. dodawania kolejnych kursów) jest działaniem szybkim i nieskomplikowanym. Pozwala to pracodawcy na samodzielne posługiwanie się wszelkimi funkcjami, co zapewnia pełne korzystanie z programu i modyfikowanie go w zależności od potrzeb konkretnych użytkowników przy jednoczesnym dostosowaniu go do coraz wyższych zapotrzebowań firmy i jej pracowników oraz wymogów, które stawia rynek.

Poniższy schemat przedstawia proces, tworzenia kompletnego kursu w poszczególnych działach. Działania te są niezbędne, aby wdrożyć do przedsiębiorstwa nowoczesne techniki szkoleń.

1. DZIAŁ HR: generowanie pomysłu >> dostosowanie zakresu tematycznego kursów do profilów stanowisk >> przygotowanie treści kursów e-learnignowych
2. DZIAŁ IT: przygotowanie e-learningowej platformy szkoleniowej >> przygotowanie systemu informatycznego >> doradztwo w zakresie wyboru dostawców treści kursu

E-learning to nowa i atrakcyjna, ciesząca się coraz większym zainteresowaniem na krajowym rynku metoda inwestowania w podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry pracowniczej. Sukcesu tej metody można dopatrywać się przede wszystkim w lepszych efektach szkolenia i jego relatywnie niskich kosztach. Istotnym czynnikiem jest także atrakcyjność elektronicznych szkoleń dla samych pracowników. Należy przypuszczać, iż dzięki swoim atrakcyjnym możliwością e-learning stanie się w niedalekiej przyszłości stałym elementem zarządzania rozwojem pracowników.

Joanna Kocoń-Jabłońska

Specjalista ds. HR i rozwoju osobistego

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <iframe>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Gmap

  • Insert Google Map macro.
Zabezpieczenie
To pytanie jest konieczne ze względu na ochronę przed spamem.
Zarejestruj się już dziś i skorzystaj z innowacyjnego narzędzia, dzięki któremu łatwiej rozwiniesz swoje kompetencje.